Prostor nakladatelství - i zde najdete kvalitní knihy

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ještě než umřu

Jenny Downhamová  další knihy autora
 
Jenny Downhamová: Ještě než umřu

Kniha vypráví příběh šestnáctileté Tessy Scottové, která onemocněla leukémií a jejíž stav je natolik vážný, že jí zbývá už jen několik měsíců života. Je výjimečná tím, že nabízí čtenářům klasickou „teenagerskou“ rovinu příběhu, tedy jazyk a pohled na svět, s kterým se mladý člověk rád a snadno ztotožní, ale zároveň také rovinu hlubší, kterou spisovatelka navozuje prostřednictvím specifické situace hlavní hrdinky. Tessa jako by hrála dvě role – tu první, běžnou roli mladé holky se všemi radostmi a strastmi, které k jejímu věku patří (první láska, sexuální zkušenosti, testování drog, nechtěné těhotenství nejlepší kamarádky), a potom druhou, dospělou, roli člověka, který se na svět dívá vyzrálýma očima a je schopen rozlišit, co je v životě podstatné a co nikoli.

Linie příběhu v podstatě sleduje plnění úkolů ze seznamu, který si Tessa sestaví, seznamu věcí, které chce udělat, než umře. Věci jsou to v podstatě běžné, ale jejich plnění zavede hlavní hrdinku k prožitkům a poznání, které sama ani neočekávala.

Kromě náhledu, který nabízí sama hrdinka, jež je i vypravěčkou, se čtenář jejím prostřednictvím seznamuje i se situací její rodiny, hlavně jejího zodpovědného a milujícího otce, který se vzdal své kariéry,  aby se mohl o Tessu starat. Nezanedbatelné jsou i postavy Tessina mladšího bratra, matky, která ale s rodinou nežije, a hlavně nejlepší kamarádky Zoey – té protřelejší a drzejší z nerozlučné dvojice, která podporuje Tessu v plnění úkolů z jejího seznamu.

Pokud jde o jazykovou rovinu románu, dá se říct, že i ta je „dvojitá“. Jazyk vyprávění je poměrně jednoduchý, což je ovšem velké plus autorčina stylu, protože právě tato jednoduchost dodává příběhu syrovost a přesvědčivost. Zároveň ale má ale hloubku, a to hlavně díky volbě jazykových prostředků, které čtenáře vtáhnou hluboko do mysli vypravěčky a neustále ho nutí uvědomovat si, „jaké to je“, a zamýšlet se nad nejzávažnějšími otázkami lidského života.

 

počet stran   244
ISBN   978-80-87409-05-3
překladatel   Kateřina Lipenská
vazba   vázaná
originální název   Before I die
rok vydání   2010
číslo vydání   1.
číslo publikace   108
běžná cena   300,- Kč, ušetříte 60,- Kč
Definitivně rozebráno
 
 
 
 
 

       

made in
 
Sběratelům